A rugzs feladata
A rugzs feladata a kerk-talaj kapcsolatnak megrzse, az utazsi komfort s az irnythatsg biztostsa. Folytonosan vltoz tlajon, vltoz krlmnyek kztt, vltoz sebessg s terhels mellett kell az optimlis feltteleket biztostania. Ez az elmlet, a gyakorlat pedig az, hogy vannak jl belltott, jl mkd futmvek s vannak kevsb jl mkd futmvek.
A rugs tagok hrom f rszbl llnak: a rug, a csillapts, valamint maga a szerkezet, amely mindezeket sszefogja. A rug ltalban lineris vagy progresszv tekercsrug, a csillapts pedig olajtrben mozg dugatty, amelynek tramlst biztost furatai vkony acllemezekkel fedettek, mely az tramlst korltozza. Ezt hvjuk lemezelsnek vagy szelepelsnek. Minl vastagabbak ezek a lemezek, a csillapts annl nagyobb lesz, a futm annl kemnyebb.

A fordtott teleszkp rugelfesztse s csillaptsa llthat itt
A csillaptst a jobb villkon, rugs tagokon kvlrl is lehet lltani. Van befel - hivatalosan nyomfokozati -csillapts, ez a hirtelen sszenyomds ellen dolgozik, van kifel - hivatalosan hzfokozati - csillapts, ez a rugs tag vagy villa kirugzsakor lasstja mozgst, energit vesz fel. Olcsbb villkon ezek kvlrl nem llthatk, vagy csak rszben.

Hagyomnyos teleszkp
Els villk
Kt alapvet fajtjuk van, az egyik a hagyomnyos elrendezs, amikor a villahdba a fnyes, acl csszszr van befogva s a fordtott (Up Side Down – USD), ahol a csszszr az els kerk tengelyhez kapcsoldik, s a villa vastagabb, ltalban alumnium rsze van befogva a kormnykiflibe.
ltalnossgban elmondhat, hogy a fordtott villk korszerbbek, szmos, fleg slyelosztsukbl s bels konstrukcijukbl add elnyeik van, mint a finomabb reagls, a nagyobb merevsg, stb. A hagyomnyos villk olcsbbak, egyszerbbek s kevsb karbantarts ignyesek, szimmeringeik ltalban tovbb tartanak.

Fordtott teleszkp csszszra
A fordtott (USD) villknl megklnbztetnk nyitott villt s zrt patronost (closed cartridge). A zrt villban kt olajteret tallunk egymstl elzrva. A bels olajtrben (csillapt patron) mozg dugatty csak a csillaptst vgzi, gy a kls olajtrben dolgoz rugtl nem jut ide be szennyezds, kopadk. Ezek karbantartsa, sztszerelse bonyolult. A nyitott rendszereknl, ahol egy olajtr van, egyszerbb a helyzet. Itt egy olajban mozog a rug, a csillaptdugattyk s minden egyb alkatrsz, plca, szelep. Ebben van a htrnya is: jobban koszoldik az olaj, jobban gzosodik, ezrt csillaptsa kevsb lland, mint zrt rendszer testvrnek.
A hagyomnyos, fels csszszras teleszkpvillk egyszer felptsek, gyakran semmilyen lltsi lehetsggel nem rendelkeznek, a gyrt bellt egy bizonyos rugelfesztst s csillaptst, ezzel kell lnnk. Nyilvnvalan ezeket olyan motorokba szerelik, ahol az alacsony kltsg nagyon fontos szempont. rdekessg, hogy a most emltett definci alapjn a rgi Rigknak, Verhovinknak s Komroknak is USD villjuk volt, s a drga Simsonoknak volt hagyomnyos. Ez utbbi igaz is, de a Verhk villjnak semmi kze nincs a korszer fordtott villkhoz, noha a csszszr alul volt. A Szimk villja azonban kzeli rokonsgban van brmelyik mai, olcsbb kivitel, nem fordtott villval.

A knyes csszszrakat manyag elemek vdik a kfelverdstl
Sokat hangoztatott adat az els villk csszszr-tmrje. A gyrtk a tmegcskkents rdekben egyre nagyobb kls tmrj villkat alkalmaznak, gy a cs falvastagsgt s tmegt gy tudjk cskkenteni, hogy szilrdsguk, torzis merevsgk megmarad, bizonyos esetekben n. 15-20 vvel ezeltt 43 mm kls csszszr tmrvel mr vaskosnak szmtott egy villa, ma a legtbb 45-48-as tmrj, s versenyclokra mr 52-eseket is hasznlnak terepmotorokon.

Titn-nitrid bevonat a Ducati 749 csszszrn
Ezeket a csszszrakat a kisebb srlds rdekben a lehet legfinomabbra munkljk (kszrlik), s az ignyesebb modelleken titn-nitrid rteggel cskkentik a tapadst. Ezek szne ltalban stt, gy knnyen felismerhetk. Ne felejtsk: a villa legnagyobb ellensge a tapads, szoruls.

A Kawasaki ER-6n jobb oldalra kitolva talljuk a hts rugs tagot
Rugs tagok, a kzponti rugs tag
Rgen ltalnos volt, hogy a motorok hts lengvillja a kt villaszron egy-egy rugs tagra tmaszkodik. Ma ez mr csak egy-kt retro naked bike-on vagy veternmotoron tallhat, a kzponti rugstag az elterjedt. Az egyetlen kzponti rugstag a blokk mgtt, esetleg a nyereg alatt, nhny jabb esetben a motorblokk mellett kap helyet. Ez kapcsoldhat himbarendszerrel a villhoz, de akr kzvetlenl is. Ekkor azonban a rugs tag karakterisztikjt ehhez kell igaztani, mert a himbarendszer karakterisztika mdost hatst nem hasznlhatjuk, hiszen itt himbarendszer egyltaln nincs.

A gztartly
A kzponti rugs tagok lehetnek bels s kls gztartlyosok, valjban leginkbb a beptsi mret hatrozza meg, hogy melyiket alkalmazzk, noha a kls gztartlyosok sportclokra alkalmasabbak, csillaptsuk nem vltozik, mert kevsb melegednek, tbb olajat tartalmaznak, gzterk nagyobb.
A futm is ignyel karbantartst, belltst s olajcsert, noha sokan tudomst sem vesznek errl. A karbantarts mikntjrl, a meghibsods okairl jv pnteken cikknk II. rszben olvashattok majd.